W dążeniu do długowieczności

Naukowcy spierają się, ile lat może żyć człowiek. Zdaniem jednych 115-120 jest dla gatunku ludzkiego granicą nieprzekraczalną. Inni twierdzą, że obecnie już żyją jednostki, którym dane będzie przetrwać półtora wieku. W dyskusji na temat długowieczności często podnoszone są takie argumenty jak rozwój medycyny czy bardziej higieniczne warunki egzystencji. Z drugiej strony, pojawiają się także głosy o skracaniu średniej długości życia w wyniku coraz powszechniej występujących otyłości i długotrwałego stresu. Niestety dotykają one również młodych ludzi, co w przyszłości może przełożyć się na ich słabszą kondycję czy odporność.

Dieta i aktywność fizyczna

Podstawą dążenia do długowieczności jest zdrowy tryb życia. Propagują go w swojej książce “Żyj 120 lat! czyli moc mikroodżywiania autorki Marta Mieloszyk-Pawelec i Anna Augustyn-Protas. Podchodzą do tematu w sposób bardzo wszechstronny, ponieważ takim wieloaspektowym zagadnieniem jest właśnie prowadzenie zdrowego stylu życia. W książce można znaleźć między innymi wskazówki dotyczące:

  • racjonalnego odżywiania, bez ulegania modnym dietom,
  • wprowadzania aktywności fizycznej i jej utrzymania w codzienności,
  • dostosowania trybu życia do wieku czytelnika.

W myśl zasady, że nigdy nie jest zbyt późno na zmiany, ale w poszczególnych okresach życia organizm człowieka jest zdolny do nieco innego wysiłku. Autorki zdają sobie sprawę, że we współczesnym świecie wygląd jest szczególnie istotny, a kształtowanie pozytywnego wizerunku to jeden z ważniejszych celów wielu czytelników. Podpowiadają zatem jak dbać o piękną cerę czy włosy z pomocą świadomego odżywiania. Wskazują na znaczenie ruchu w zachowaniu energii i witalności, bez których nie ma szans na długowieczność. Po książkę “Żyj 120 lat! czyli moc mikroodżywiania” mogą sięgnąć czytelnicy, poszukujący punktu wyjścia do zmiany swoich nawyków, wprowadzenia do codzienności nieco większych dawek optymizmu oraz bardziej ogólnego podniesienia jakości swojego życia. Nie chodzi bowiem wyłącznie o jego długość, ale także wysoki komfort i zadowolenie z każdego kolejnego roku.

Zaakceptować swój wiek

Szanse na najdłuższe życie mają osoby o pozytywnym nastawieniu. Jednostki, które nie rozpaczają z powodu urodzin, ale świętują kolejny rok życia i z optymizmem patrzą w przyszłość. W tym i wielu innych zadaniach pomaga omawiana książka. Dzięki niej łatwiej wprowadzić kilka zdrowych nawyków żywieniowych, podjąć umiarkowaną aktywność fizyczną, a nawet nauczyć się radzić sobie ze stresem. Pomogą w tym chociażby ćwiczenia oddechowe, wciąż niedoceniana metoda relaksu, wzmacniania organizmu, a nawet sposób na gubienie zbędnych kilogramów.